Lokalita


Horská obec Dolní Morava leží na úpatí Kralického Sněžníku (1 424 m. n. m.). Tato hora je součástí samostatného pohoří na pomezí Hrubého Jeseníku a Orlických hor. Dolní Morava se rozprostírá v údolí horního toku řeky Moravy, která pramení právě pod vrcholem hory. Nalézáme se současně na území Přírodního parku Kralický Sněžník. Tyto hory jsou nejen nejvyšším bodem Pardubického kraje, nýbrž i evropskou zvláštností. Tvoří rozvodí Baltského, Severního a Černého moře. Obec leží na samém kraji Východních Čech a jejím správním střediskem je město Králíky. Historicky je však spojena s dějinami nedalekých Hanušovic, Starého města pod Sněžníkem a polského Klodzka. Což dokládá i kulturní a historickou výjimečnost místa. Jsme na pomezí Čech, Moravy a Kladska. Dnešní česko-polská hranice rozděluje kdysi jednotný státní celek.

Dolní Morava je známé lyžařské středisko s nejprudší černou sjezdovkou v ČR, snowparkem Větrný vrch a mnoha příležitostmi pro sjezd a snowboard. V údolí jsou udržovány běžecké tratě. Nachází se zde ideální terény pro skialpinisty a výletníky na sněžnicích. Cílem jsou například chata Návrší nebo nejstarší polská turistická chata Schronisko Na Sniezniku (1869).

Dolní Morava má ideální podmínky pro milovníky aktivního odpočinku. I bez sněhové podmínky je východzím bodem horských túr, jízdy na koních, výletů s dětmi, cyklistických treků i sjezdů řeky či rybaření. Po skončení zimní sezóny snowparku funguje v areálu Větrný vrch crossová trať pro bikery.

Kraj je bohatý na přírodní a kulturní památky. Nedaleký poutní klášter v Králíkách je nadohled. Z historických pamětihodností výjmenujme malebná městečka Králíky, Rokytnice v Orlických horách, Žamberk, Jablonné nad Olicí, Letohrad či Lipová lázně a Lázně Jeseník. Výjimečné jsou přírodní krásy nedalekého chráněného útvaru Zemská brána v údolí Divoké Orlice. V údolní nádrži této řeky – v Pastvinách je krásné koupání. Místní zvláštností je pevnostní systém s tvrzí Bouda vybudovaný v letech 1936-38. V polském Kladsku se vedle několika lázní uchovala řada jedinečných barokních památek, klášterů postavených a vyzdobených pražskými a slezskými mistry, které teprve čekají na své objevení českou veřejností. Samotné Klodzko je pozoruhodná pevnostní architektura, paralela k naším pevnostním městům, jako například Olomouc. Završením návštěvy přilehlé oblasti Slezska může být prohlídka třetího největšího polského velkoměsta - Wroclavi.

 

Nabízíme:

  • celoroční možnost ubytování v nových apartmánech,
  • výhled na Kralický Sněžník, klášter v Hedči nad městem Králíky,
  • v zimě pohodové lyžování přímo u ubytování - dva vleky, dvě sjezdovky - jedna s večerním lyžováním, lyžování pro děti i méně náročné lyžaře, lyžařská škola, pro teenegery snowpark a skicrossovou trať s parametry pro evropský pohár (více viz www.arealvetrnyvrch.cz)
  • v těsném sousedství jeden z nejmodernějších lyžařských areálů v České republice - Ski Sněžník (dvě čtyřsedačky, sjezdovky pro náročné lyžaře, hotel s wellness, lanové centrum, bobová dráha atd.-více viz www.dolnimorava.cz)
  • ideální podmínky pro letní rekreaci - turistika, cykloturistika.

Větrný vrch, s.r.o.

Dolní Morava 72